Strona główna



    Jak co roku, jesień wraz z początkiem roku akademickiego przyniesie nam święto ludzi nauki i kultury, bowiem w dniach 11-14 października odbędzie się IX edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, cieszącego się każdą kolejną odsłoną coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem. Festiwal nabiera rozmachu także dlatego, że do środowiska akademickiego dołącza się coraz więcej entuzjastów idei "Ucz się od najlepszych", uatrakcyjniając i różnicując ofertę kierowaną do szerokiego grona odbiorców.
    Tym razem przy współtworzeniu repertuaru festiwalowego poznańskie uczelnie wyższe (Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Rolniczą, Akademię Wychowania Fizycznego, Akademię Medyczną, Akademię Ekonomiczną, Akademię Muzyczną) wsparli: Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Muzeum Archeologiczne, Europejskie Towarzystwo Ekorozwoju, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Akademia Nauki, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - Poznański Park Naukowo - Technologiczny, klub Aikikai Czarny Pas, Fundacja Kultury Irlandzkiej, Wyższa Szkoła Zawodowa Kadry dla Europy, Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu, Stowarzyszenie Three Seasons Golf and Country Club. Jak widać coraz więcej osób i placówek podchwytuje ideę Festiwalu, pragnąc dzielić się z młodzieżą swym dorobkiem, doświadczeniami i fascynacjami.
   Zgodnie z tradycją Festiwal obejmie swym patronatem Kolegium Rektorów Miasta Poznania, któremu przewodniczy Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Patronat honorowy obejmują Wojewoda, Marszałek i Prezydent Miasta Poznania. Całość przedsięwzięcia wsparło swym sponsoringiem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Stary Browar oraz Wydawnictwo "IKS", telewizja WTK i Grupa Hunters Sp. z o.o..
   Inauguracja Festiwalu odbędzie się 11 października 2006 roku o godz. 10.00 w siedzibie Ośrodka Nauki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17/19 i uświetni ją koncert "W tanecznym kręgu", następnie prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary i mgr inż. Rafał Wojciechowski zaprezentują wystąpienie inauguracyjne zatytułowane "Wirtualna rzeczywistość", którego celem będzie pokaz technologii wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości zastosowanych do utworzenia wirtualnego muzeum.
   Tegoroczna oferta jest tradycyjnie już niezwykle bogata i urozmaicona. Spośród wystąpień przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu jak zwykle szczególną uwagę warto zwrócić na liczne propozycje Wydziału Fizyki, Wydziału Biologii oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
   Dni Festiwalu to niepowtarzalna okazja by zapoznać się z dorobkiem naukowym z najróżniejszych dziedzin, poszerzyć wiedzę na temat specjalistycznych zagadnień, wziąć udział w różnorodnych prezentacjach i warsztatach, a także zrelaksować się obcując ze sztuką na wystawach plastycznych oraz koncertach. Jak co roku przygotowano dla uczestników szeroką gamę propozycji, pragnąc zainteresować jak najszersze grono odbiorców zróżnicowaną formą i tematyką wykładów i prezentacji z najróżniejszych zagadnień: architektury, historii, inżynierii, antropologii kulturowej, językoznawstwa, muzyki, botaniki, genetyki, ekonomii, chemii, medycyny, polityki, psychologii, fizyki, malarstwa, itd. W ofercie liczącej około 350 propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - zarówno dorośli jak i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których propozycje zostały podzielone na specjalne pakiety, ułatwiające uczestnictwo grup zorganizowanych. Szczególnie dla młodzieży Festiwal jest doskonałą okazją do poszerzenia zainteresowań oraz wyboru kierunku studiów.
    Jak co roku wśród licznych propozycji mamy sporo o chwytliwym, przyciągającym bądź intrygującym tytule: "Stringi w kulturze. Kontrowersje wokół Koniakowa, tradycji i nowoczesności", "Wampiry, mary, zmory w ujęciu archeologa i historyka", "Fałszerstwa w archeologii", "Dlaczego palono czarownice?", "Diamenty i brylanty - prawda i mit", "Avalon - kraina mityczna?", "Matematyka w miłości i seksie" oraz "Tłumaczenie konferencyjne, czyli o papudze i czapce-niewidce". Już to powinno przyciągnąć osoby pragnące dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, zaprezentowanego w przystępnej formie.
   Przygotowano też szeroką ofertę dla odbiorców o sprecyzowanych zainteresowaniach. Miłośnikom nauk ścisłych proponujemy pakiet propozycji pod hasłem "Fizyka dla Wszystkich" przygotowany przez Wydział Fizyki. Wykładom i prezentacjom towarzyszyć będą pokazy doświadczeń fizycznych oraz przegląd filmów popularnonaukowych nagrodzonych na Festiwalu Filmowym w Gdańsku w 2006 roku, wystawy fotograficzne, kiermasz książek naukowych, występy zespołów muzycznych i wystawy aparatury naukowej. Naukom ścisłym i architekturze poświęcona będzie także oferta Politechniki Poznańskiej, w tym cykl zatytułowany "Polifestiwal, czyli Era Inżyniera".
   Pozostając w kręgu zainteresowań naukami ścisłymi zapraszamy na referaty poświęcone zagadnieniom wciąż rozwijającej się genetyki i medycyny - "Genetycznie modyfikowane organizmy - korzyści i zagrożenia, czyli nie wylewajmy dziecka z kąpielą", "Wady wrodzone - przypadek czy przeznaczenie?", "Płód jako pacjent", "Gdyby Sherlock Holmes był genetykiem... Czyli, co można odczytać z DNA?", "Kod genesis, czyli o genetyce i teologii", "Genetyka człowieka - nadzieje i zagrożenia". Jak zwykle spora ilość wykładów poświęcona jest zagadnieniu naszego zdrowia, między innymi wystąpienia: "Wykorzystanie produktów tradycyjnych w żywieniu", "Cukier - dobry czy zły ?", "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - czyli co warto wiedzieć o pyłku roślin uczulających", "Logopedyczne pokonywanie defektów mowy", "Nawyki żywieniowe studentów", "Skóra jak jedwab - możliwości dermatologii estetycznej", "Odchudzanie - moda czy konieczność?", "Roślinna szczepionka nowej generacji przeciwko wzw B", oraz "Warsztaty Yogi" i wystawa promująca zasady racjonalnego żywienia.
   Ciekawe dla współczesnego użytkownika zdobyczy techniki mogą być również wystąpienia dotyczące Internetu i nowoczesnej komputeryzacji codziennego życia - m.in. "Platforma ASG - jak wykorzystać potencjał usług sieciowych", "Podpis elektroniczny", "E-learning: technologia i zastosowania", "Nadmierne używanie Internetu", "Internetowe superkomputery czyli rzecz o mocy obliczeniowej użytkowników globalnej sieci".
Dla osób o bardziej humanistycznych zainteresowaniach przygotowano między innymi wystąpienia dotyczące zagadnień językoznawstwa - "Francuski, hiszpański, włoski, a może kataloński? Rozumiesz jeden, kolejnych uczysz się bez trudu", "Czy angielski zagraża innym językom? - prezentacja multimedialna", "Znaczenie muzyki i piosenki w uczeniu się i nauczaniu języków obcych", "Wulgaryzmy w najnowszej leksykografii polskiej".    Dla fascynatów przeszłości, historii i archeologii przygotowano: "Zabawy i zabawki w średniowiecznym mieście oczami archeologa", "Co kryją gliniane księgi?", "Życie naszych przodków", "Drukarstwo polskie w II połowie XVI wieku", "Skarb z Tell El-Farcha: sensacyjne odkrycie polskich archeologów w Egipcie", oraz warsztaty zorganizowane przez Muzeum Archeologiczne.
   Dziedziny zjawisk kulturowych i społecznych dotyczyć będą kolejne prezentacje - "Dlaczego Kościół miesza się do polityki?", "Czy można być człowiekiem sumienia w polityce", "Czy demokracja może obyć się bez feminizmu", "Lobbing w Polsce", "Męskość jako inspiracja. Wyzwania rodzinne i edukacyjne stojące przed współczesnym mężczyzną" (Konferencja Koła Naukowego Pedagogów Społecznych "Razem"), "Żydzi i ich religia - historia i dzisiaj", "Podróż do Kraju Basków".
   Z dziedziny przyrody i natury proponujemy: "Legalna sprzedaż i świadomy zakup - realia handlu egzotycznymi zwierzętami w sklepach zoologicznych Poznania", "Te co skaczą i fruwają", "Tajemniczy świat jaskiń", "Najstarsze rośliny lądowe", "Latające myszy", "Magia i tajemnice barw zaklętych w roślinach", wycieczka do Arboretum Instytutu Dendrologii PAN pod hasłem "Barwy Jesieni", sesja wyjazdowa "Wielkopolski Park Narodowy terenem obserwacji i badań geograficznych" oraz "Wieczorne obserwacje nieba" w Obserwatorium Astronomicznym UAM.
   Miłośnikom sztuk muzycznych i plastycznych proponujemy wykłady i warsztaty odbywające się w Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych - m.in. prezentacja instrumentów "Flautiana", warsztaty tańca irlandzkiego, pokazy tańców romańskich i ukraińskich, oraz koncerty: "W. A. Mozart - poetyka dźwięków", "Perkusja wczoraj i dziś", a także koncert symfoniczny "Romantyczne fascynacje", uroczyście kończący Festiwal, oraz wystawy malarstwa, rysunku, fotografii i warsztaty przygotowane przez studentów i pracowników ASP.
   Oferta z dziedziny teatru i filmu w tym roku obejmuje: wystąpienia "Teatr Roberta Wilsona", "Antyk w sztuce filmowej, czyli wesołe zdarzenie w drodze na forum", "Kobieta w teatrze antycznym", "Ave, Caesar, morituri te salutant! Wizja igrzysk gladiatorskich w filmie "Gladiator" Ridley’a Scotta", przedstawienia "Pasożyt Formion", "Przedwczesny pogrzeb", Ymakrape (liborete "Biblioteka") oraz spektakl komediowy "Fakty autentyczne".
   Zaś sympatykom sportu proponujemy udział w przedsięwzięciach zorganizowanych przez Akademię Wychowania Fizycznego, m.in.: Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski w lekkiej atletyce, koszykówka dla niepełnosprawnych, unihokej (pokaz elementów techniki, ćwiczeń taktyki oraz mecz pokazowy) oraz pokazy sztuki samoobrony Aikido.
   Oprócz wykładów, pokazów, warsztatów i koncertów w ofercie festiwalowej znajdują się także liczne i różnorodne wystawy - m.in. fotografii "Słowiańszczyzna w obiektywie", "Targi i jarmarki w Polsce i na świecie. W barwach lokalności". "Zima w puszczy", stoisko barwników naturalnych "Barwy zaklęte w roślinach", oraz zawsze ciesząca się sporym zainteresowaniem prezentacja Biblioteki Uniwersyteckiej pt. "Restauracja książki".
   Festiwalowi towarzyszyć będą "X Poznańskie Dni Książki Naukowej" zorganizowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM - ekspozycja książek połączona będzie z konferencjami i spotkaniami promocyjnymi nowych publikacji.
   Mamy nadzieję, że zgromadzone propozycje zaciekawią Państwa i zachęcą do udziału w Festiwalu, który stanowiąc integralną cząstką kulturalnej panoramy naszego miasta, cieszy się coraz większym powodzeniem, przyciągając zorganizowane wycieczki szkolne jak i indywidualnych uczestników w różnym wieku, ponieważ impreza w przystępny sposób uczy, dostarcza wielu ciekawych wrażeń oraz przyjemnych chwil relaksu. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz pełnym programem zapraszamy do Biura Festiwalu. Wszystkie informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej, pod adresem http://www.festiwal.trylion.com .
 

 

Serdecznie zapraszamy -
Organizatorzy


Biuro Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki:
dr Jacek Radomski - Dyrektor Festiwalu
Hanna Buchholz - Sekretariat Festiwalu
Magdalena Cieślik - Specjalista ds. PR Festiwalu
Marcin Ambrozik
Anna Chodera
Dorota Pisula
Iwona Podlasiak
Agnieszka Przybyszewska
Emilia Sychocka
Magdalena Walczak
Karolina Warpachowicz

 

wspólpraca : buty do piłki nożnej